БЛАГОУСТРІЙ
ІЗ СУПЕРЕЧКАМИ ТА ДЕБАТАМИ КОМІСІЯ ПОГОДИЛА НОВІ ТАРИФИ НА ВОДУ. СПРАВА ЗА ВИКОНКОМОМ

Питання тарифів на водопостачання та водовідведення наприкінці 2015 року сколихнуло весь Барський район. На сторінках нашої газети ми вже писали про громадські слухання, що були проведені з цього приводу 28 грудня минулого року у районному центрі дозвілля за участі барчан, представників влади та працівників КВУВКГ «Барводоканал» (див. «Барчани» №1 (729) від 8.01.2016 р.). У підсумку зібрання усіх небайдужих громадян було запрошено долучитися до робочої групи, яка мала розглянути більш детально питання нових тарифів. Як зазначалося, вже зовсім скоро для барчан та жителів району ціна на воду може зрости до 18 грн. за 1 м. кубічний.


У ході низки засідань, останнє з яких відбулося 12 січня, члени комісії, до якої знову ж таки увійшли представники громадськості, депутати, міська влада та працівники комунальних підприємств, переглянули та проаналізували запропоновані КВУВКГ «Барводоканал» тарифи та вихідні дані, за якими розраховувалися нові ціни на водопостачання та водовідведення. Особливо гостро було піднято питання про додаткові доходи, які має підприємство,та включення їх у тариф, що дозволило б хоч трохи знизити вартість послуг для населення. Як розповіла головний бухгалтер КВУВКГ «Барводоканал» Лариса Моспан, працівники виробничого управління дійсно виконують додаткову роботу, яка не входить у перелік їх посадових обов’язків. «Наше підприємство має обслуговувати лише центральні лінії водопостачання та водовідведення, тобто до першого входу у будинок, ¬- коментує Лариса Дмитрівна. – Далі розпочинається сфера діяльності КП «Бар-благоустрій». Однак за зверненнями громадян ми надаємо додатково послуги по очищенню вигрібних ям, виконуємо інші роботи на замовлення. Наші видатки також суттєво зменшує виробництво бетонних кілець для колодязя, які підприємство не закупляє, а виробляє самостійно. Це дозволяє значно заощаджувати кошти, а надлишок цієї продукції пускати у продаж». З приводу включення додаткових доходів у тариф головний бухгалтер запевнила: «Послуги, які ми надаємо додатково, не є обов’язковими для нашого підприємства, виконувати таку роботу ми не зобов’язані. Наголошую, що це – вимушені заходи, на які ми йдемо, щоб виживати. Коли наше підприємство нарешті вийде на прибутковий рівень, то ми зможемо відмовитися від виконання подібних робіт. Саме тому ці доходи не враховуються у тариф. Однак це зовсім не означає, що прибутки від такої діяльності не впливають на добробут барчан. Додаткові доходи ми використовуємо для часткового покриття збитків нашого підприємства. Якби цих доходів ми не мали, то були б змушені ще більше піднімати тариф або просити більше дотації з міського бюджету, що лягає на плечі платників податків – звичайних барчан».


Також багато питань у членів комісії викликали втрати під час водопостачання (до 30%), що спричинені зношеністю систем та протизаконними діями недобросовісних громадян, які різними способами намагаються знизити показники лічильників та провести водопостачання «в обхід» лічильних пристроїв. У свою чергу працівники комунального підприємства запевнили: робота з порушниками та самими контролерами від «Водоканалу» ведеться, вже закуплена частина номерних пломб для лічильників, що дозволить мінімізувати порушення та зловживання громадян. Для населення комунальне підприємство рекомендує встановити загальні лічильники на багатоквартирні будинки. «Нашим громадянам потрібно ставати більш суспільно свідомими, - впевнена Лариса Моспан. – Зрозумійте, що кожна копійка, яку ви «заощадите» через протизаконні дії, ляже тягарем підвищення тарифів на вас самих. Загальні лічильники в будинках дозволять порівнювати показники кожної квартири та в загальному по будинку. Таким чином самим мешканцям буде набагато легше виявити порушників та повідомити наше підприємство та правоохоронні органи».


Багато суперечок викликали самі вихідні дані, які КВУВКГ «Барводоканал» подало для розрахунку тарифів. Думки членів комісії з цього приводу розділилися: одна частина робочої групи пропонувала провести незалежний аудит та знову перерахувати тарифи (однак вже з урахувань цін та заробітних плат 2015 року, а не 2014, які були закладені у запропонований комунальниками тариф та є, вочевидь, значно нижчими). Інша частина – затвердити подані підприємством тарифи та паралельно продовжувати роботу з їх перевірки та нового розрахунку.


«Новий перерахунок тарифів займе не менше двох місяців, - розмірковує Сергій Бородкін, учасник робочої групи, депутат Барської міської ради. - Якщо ми зараз «протягнемо» і не будемо підвищувати тарифи до квітня, то з 1 травня мінімальна заробітна плата по Україні буде збільшена, тому розраховані по-новому тарифи, в які також закладається оплата праці робітників-комунальників, знову виявляться неактуальними. Крім того за ці місяці збитки підприємства (яке буде продовжувати справляти плату за послуги за цінами 2011 року) значно збільшаться і, врешті-решт, знову ляжуть на плечі міської ради і платників податків».


У результаті напружених дебатів та суперечок члени комісії все ж дійшли одностайного рішення:
1. Рекомендувати виконавчому комітету Барської міської ради на засіданні 14 січня 2015 року затвердити запропоновані КВУВКГ «Барводоканал» тарифи.
2. Провести незалежний аудит фінансово-економічної діяльності підприємства.
3. Зробити повторні розрахунки тарифів з урахуванням зауважень комісії.
4. Винести висновки комісії на сесію міської ради.


Нагадаємо, що комісія не має права самостійно підвищувати чи знижувати тариф. Лише виконавчий комітет може затвердити або відхилити ціни, що були запропоновані підприємством «Барводоканал». Про підсумки роботи виконавчого комітету та його рішення, яке і поставить крапку у питанні нових тарифів, читайте у наступному випуску газети «Барчани».


Роман ГРИГОР’ЄВ

 <<<