БЛАГОУСТРІЙ
КРИЗА У ВОДОЗАБЕЗПЕЧЕННІ НЕ ЗА ГОРАМИ

Найгірші прогнози науковців починають збуватися. Якщо раніше теоретичне припущення вчених сприймалися, як чергові байки про кінець світу, то тепер застереження щодо кліматичних змін на планеті торкнулися кожного жителя планети.

Наша область дуже чутлива до будь-яких змін у природі. Особливо це стосується водних артерій. Ще донедавна область не належала до вододефіцитних регіонів але останні тенденції змушують задуматися і хоча для звичайного споживача дефіцит води у природі поки-що є не настільки відчутним, однак не виключено, що у найближчі роки, якщо тенденція по зміні клімату не зміниться, то жителі України у повній мірі відчують, що таке дефіцит води.

Хочу на прикладі нашого водозабору показати, що це не чергові байки, а дійсно проблема, яка поступово переростає в екологічну катастрофу.

На водозаборі (Івановецький), який забезпечує м. Бар і навколишні села (Іванівні, сел. Івановецьке, хут. Котова, частково  с.Широке) постійно ведуться заміри рівня води у свердловинах, для цього передбачені 4 (чотири) контрольні свердловини, в яких один раз на тиждень, чотири рази в місяць заміри заносяться в журнал для контролю запасів питної води на водозаборі. Результати невтішні. Тільки за рік з березня 2015 р. по березень 2016 р. рівень води зменшився в середньому майже на 1м.

Поповнення горизонту підземних вод водозабору проходило за рахунок інфільтрації атмосферних осадів, а також за рахунок вище залягаючи горизонтів. Опадів за останній рік практично не було, ні дощу, ні снігу.

Відбувається катастрофічне зниження рівня води у шахтних колодязях, це дуже відчули на собі усі жителі сіл району і сіл сусідніх областей (Хмельницької, Тернопільської і інших областей). Також висихають відкриті водойми, зменшується дебіт свердловин. Зникають джерела по долинах, в лісах, які споконвіку  поповнювали водою відкриті водойми.

Тому і прийшов час кожному із нас задуматися над цією проблемою. Зараз буде стояти питання не тільки у дефіциті води, а й як люди відносяться до питання водозбереження. Наближається сезон вирощування всякої городини і населення міста  та сіл уже підводять водогони до своїх ділянок, якраз з метою поливання. Тому хочу звернути увагу усіх жителів. Задумайтесь про майбутнє наше, наших дітей і внуків. Від нас у великій мірі залежить чи будуть вони пити чисту джерельну воду.

Прошу працівників шкіл створити краєзнавчі гуртки, де розповідати дітям про важливість економії води, збереження джерел. Ходити в походи по відновленню занедбаних джерел.

Тільки разом ми зможемо зменшити темпи приближення цієї біди.

Бережіть воду – це наше з Вами життя.

 

Володимир САБАЙДАШ, начальник КВУВКГ («БАРВОДОКАНАЛ»)

 <<<