КУЛЬТУРА ТА МИСТЕЦТВО
САМИЙ ПРЕСТИЖНИЙ ЕКСПОНАТ НА ІСТОРИЧНУ ТЕМАТИКУ

В одному з минулих номерів газети «Барчани» (№ 4 (731) за 22 січня 2016 року) було надруковано матеріали про ХІV Національну філателістичну виставку «Укрфілексп-2015», де були представлені експонати як із Вінниці так і з Бару. Тепер варто познайомити Вас детальніше одним з них, який присвячується одночасно 100-літттю Української Народної Республіки, що буде відзначатися в наступному році і 150-літттю з дня народження першого голови Центральної Ради України Михайлу Грушевському, що буде відзначатися в цьому році. Автор і власник готових виставок-експонатів витратив 45 років свого життя на підбір поштових марок і художніх маркованих конвертів (ХМК) та 32 роки на підбір історичної тематики. Це експонат Вільяма Козака, спеціаліста з міжнародних відносин, політолога, випускника Українського інституту міжнародних відносин, громадянина міста Бару:

„Історія Української Народної Республіки і акт злуки ЗУНР з УНР”
План експонату:

І стенд. Події першої світової війни на території України.
Українці в І світовій війні.
Велика Жовтнева Соціалістична Революція.
Встановлення радянської влади в Харкові.
Як відомо з історичної науки події першої світової війни розгорталися
і на території Західної України, де Російська імперія втратила біля 1,5 млн. чоловік із 14-16 млн. чоловік , мобілізованих в армію. Ще з радянської філателії відома поштова картка з портретом льотчика Несторова, який в районі міста Жовкла, Львівської області зробив таран австрійського літака, що зображено на оригінальній марці цієї поштової картки. Але більшої уваги заслуговує художній маркований конверт (ХМК) із меморіалом слави українським січовим стрільцям на горі Маківка Львівської області та ХМК
з ОМ присвяченій 100-літттю боїв легіону українських січових стрільців в складі Австро-Угорської армії в союзі з німецькими військами Четверного союзу проти армії Російської імперії. Як відомо Австро-Угорська імперія призвала в армію біля 300-тисяч вояків з Галичини і Буковини, які їй належали після Віденського конгресу 1815 року, а Російська імперія призвала в армію біля 3,5 млн. чол. з усіх територій України. Тепер бої на горі Маківка подають як символ боротьби за самовизначення українського народу до проголошення Західно-української народної республіки на чолі з Дмитром Вітовським, Євгеном Петрушевичем та Костем Левицьким.
На першому стенді також подано агітацію більшовиків за мир в першу світову війну і штурм Зимового палацу Тимчасового Уряду Російської імперії під час Великої Жовтневої Революції 1917 року. Цікаво взяти до уваги, що уродженці України в цих подіях були на основних ролях в Уряді Володимира Леніна – Ворошилов, Дибенко,Троцький, Петровський та інші.
Більшовики також встановили радянську владу в Харкові, що добре подано у філателії.

ІІ стенд. Проголошення четвертим Універсалом Центральної Ради
незалежності Української Народної Республіки.
Повстання робітників Києва проти Центральної Ради.
Наступ Більшовиків на Київ.
Гетьманський переворот в Україні П. Скоропадського.
На другому стенді привабливо виглядає виставковий аркуш із будівлею Центральної Ради в Києві, яка була скликана по ініціативі політичних партій України після лютневої буржуазної революції 1917 року в Російській імперії в парі з конвертом першого дня (КПД), випущеному в обіг ще до 130-ліття з дня народження Михайла Грушевського, який заочно був обраний головою Центральної Ради, з кварт-блоком поштової марки Володимира Винниченка, як символ чотирьох універсалів Центральної Ради, співавтором яких він був –від декларації автономії України в 1917 році –до проголошення повної незалежності України 22 січня 1918 року. На цьому стенді також знахо-дяться теоретики української революції 1917-1921 року Сергій Єфремов і В’ячеслав Липинський.
Враховуючи те, що Центральна Рада самовизначилася пізніше більшо-виків в Російській імперії, тому не було єдності в державотворенні і форму-ванні армії Української Народної Республіки на чолі із Симоном Петлюрою. Але яскраве свідчення самовідданості в захисті ідеалів УНР від більшови-цької навали є оборона Києва і Центральної Ради в районі Крут молодими кадетами і юнкерами столичних військових шкіл із добровольцями з інших навчальних закладів. Цей героїчний епізод з історії УНР вже неодноразово був відзначений філателістичними випусками на ХМК з ОМ і цілістках із спецпогашеннями (СП).
Було б неможливо передати у філателії розпуск Центральної Ради німецькими окупаційними військами в березні 1918 року, які на кілька тижнів визнали УНР незалежною державою в одному з перших договорів за рік до завершення І світової війни, і гетьманський переворот генерала Павла Скоропадського, якби не поштові марки з гетьманом Іваном Скоропадським, напевно, з його династії і прем’єр-міністром Лизогубом із КПД з портретом Лизогуба, роботи Тараса Шевченка, напевно, з родини Лизогубі, які правили в Україні як чиновники ще Російської імперії паралельно з німецькими військами..

ІІІ стенд. Проголошення Західно-Української Народної Республіки.
Державні і політичні діячі ЗУНР.
На третьому стенді розміщені поштові випуски, присвячені проголо-шенню Західно-Української Народної Республіки, перипетії історії, пов’язані із ЗУНР, її керівники-президент Євген Петрушевич, голова генерального секретаріату Кость Левицький –колишні депутати австрійського парламенту і Дмитро Вітовський –командуючий Українською Галицькою Армією.
Активними членами Української Головної Ради були митрополит Андрей Шептицький, державний діяч Буковини Омелян Попович та письменник Василь Стефаник. З обов’язкових причин, вони спільно діяли в своїх пропозиціях про об’єднання ЗУНР із УНР, адже білополяки витіснили уряд і армію ЗУНР із Львову до Тернополя, а потім до Станіслава (тепер Івано-Франківськ).
Буковина і Закарпаття спочатку також входили в ЗУНР.

ІV стенд. Утворення і діяльність Директорії УНР і акт злуки УНР і
ЗУНР в єдину державу. Події в регіонах України.
Наступ більшовиків на Директорію УНР і встановлення
радянської влади в Києві.
Війна Червоної Армії з білогвардійцями Росії.
Враховуючи обмеження в кількості стендів, на яких можна розкривати свою тему, я був змушений скоротити цей період історії із 16 стендів до 5 стендів -80 виставкових аркушів. Тому на четвертий стенд попали разом виставкові аркуші по всіх присмаках і спектрах історії УНР.
E Київській області була створена директорія –тимчасовий орган на чолі із Володимиром Винниченком і Симоном Петлюрою по зміщенні від влади маріонеточного Уряду генерала Павла Скоропадського від влади, напередодні евакуації німецьких і австрійських військ з України.
Переконливо виглядають основні керівники і члени Уряду УНР Андрій Лівицький і Іван Фещенко-Чопівський, репродукції поштових марок УНР на марках незалежної сучасної України. Зразу кілька виставкових аркушів екранізують Акт злуки УНР і ЗУНР в єдину державу 22 січня 19і9 року.
Лише одна комбінація присвячена Нестору Махну, ватажку селянських повстань проти панівних класів і австрійсько-німецьких окупаційних військ.
Із двох стендів наступу червоної армії і встановлення радянської влади мені вдалося використати лише 4 комбінації. Основні з яких наступ 1-ої радянської дивізії Миколи Щорса на Київ і події на півдні України із раритетними погашеннями КПД з ОМ з краєвидами Одеси поштовим штемпелем, присвяченому 90-ій річниці поштових марок УНР.
Таким чином, незважаючи на політику більшовиків з декретом про мир, ними була завойована територія УНР і розбиті білогвардійці Російської імперії, де на основних військових посадах і в цивільному Уряді Володимира Леніна Радянської Росії і в Уряді Християна Раковського Радянської України в Харкові були уродженці України.

V стенд. Міжнародні конференції по завершенню першої світової війни.
Приєднання Західної України до Польщі.
Створення Української Академії Наук в 1918 році.
Українська діаспора в Західній Європі і в Америці.
Діяльність Михайла Грушевського в еміграції.
П’ятий стенд також зібраний з різних стендів історії УНР- від чистої історії, до історії науки і культури під час першої світової війни 1914-1919 років і громадянської війни в Україні 1917-1921 років, до історії української діаспори в Центральній Європі і в Північній Америці під час цих подій.
Особливо раритетними є ХМК із СП, присвяченими Михайлу Грушев-ському, першому голові Центральної Ради України –автору магістерської дисертації „Барське староство. Очерки історії”.

Цей експонат присвячується 100-літтю історії УНР
і 150-літтю з дня народження Михайла Грушевського.

Вільям КОЗАК

 <<<