КУЛЬТУРА ТА МИСТЕЦТВО
КАЗКА ПРО СІРНИКОВОГО МАЙСТРА

Живе собі у Барському районі працьовитий сільський агроном, який усе життя вставав до сходу сонця і лягав спати дуже пізно, чесно виконуючи свої обов’язки землероба.

Роки юності й зрілості він присвятив землі та догляду за нею, не маючи часу на здійснення давньої дитячої мрії, яка з роками росла у серці, ставала все більшою і більшою, заповнюючи думки і сновидіння.

Настав день, і агроном із села Мигалівці вийшов на пенсію, на давно заслужений відпочинок. І мрія, яка все життя жила у серці Кривого Василя Григоровича, почала його руками творити диво. Почали виростати з-під його рук сірникові замки. Це було непросто, справа вимагала терпіння і витрат маленької пенсії, так, що члени сім’ї почали сваритися з майстром через порожні, як їм здавалося, витрати. Але результат себе виправдовував. Дерев’яні замки та храми виходили напрочуд гарними та фотографічно схожими на свої прототипи… Перша сірникова споруда, яку змайстрував Василь Григорович, вийшла невдалою. Майстер її поламав і спалив. А до вечора взявся за майстрування іншого сірникового замку.

З кожним днем його вироби ставали все кращими і кращими, він вчився на помилках і вдосконалював ремесло. Чарівні замки та храми виростали із підручних матеріалів: сірників, зубочисток, дерев’яних шпажок для шашлику, стержнів від фломастерів, оргскла, фотошпалер… Іноді траплявся неякісний матеріал для роботи: то погані сірники, то клей, розбавлений водою… Але майстра це не лякало. Він навчився вибирати все найкраще для своїх мініатюр.

У його доробку за багато років копіткої праці назбиралося безліч сірникових копій світових та українських шедеврів архітектури, православних храмів, інших архітектурних споруд народів світу. Це точні, ідентичні оригіналам, копії, співвідношення у величині яких складає 10см до 10 метрів. Іноді Василь Григорович продає свої роботи через інтернет. Та оскільки пересилання великих об’ємних посилок обходиться авторові по ціні самої роботи, то останнім часом майстер почав відмовлятися від цього варіанту.

А в нас, жителів Бару і Барського району, є можливість придбати дивовижний витвір талановитих рук безпосередньо в автора або ж замовити у нього ту пам’ятку архітектури, яка ближче до душі с а м о м у покупцеві, а водночас - особисто познайомитись із автором.

Унікальність робіт Кривого Василя Григоровича полягає також у тому, що майстер ніколи не повторюється у своїх витворах. Кожна робота є єдиною і неповторною. Один храм або замок майстер ніколи не будує двічі.

Серед його робіт є рідна церква села Мигалівці, яку автор нікому не продає, залишаючи у своїй колекції, а також Жіночий монастир на честь ікони Божої Матері, що тепер знаходиться у Браїлівському монастирі у власності матушки Антонії.

А поки у Барській районній бібліотеці проходить виставка робіт мигалівецького майстра, він продовжує днями й ночами відшліфовувати наждачним папером кожен сірничок, доводячи конструкції до ідеального стану…

Наталка ГОМЕЛЬ

 <<<