КУЛЬТУРА ТА МИСТЕЦТВО
ЗОРЕПАД ТАЛАНТІВ,  або ЯК НА ВУЛИЦІ ЛЕОНТОВИЧА УПРОДОВЖ ДОБИ НЕ БУЛО СПОКОЮ

У листопаді Барською дитячою музичною школою неначе пройшов «зорепад талантів»: повідомлення про перемоги вихованців закладу надходили до редакції газети «Барчани» звідусіль, і творчий колектив часопису просто не міг на них не відреагувати! На засіданні редакційної колегії, аби дізнатися причину такого шквалу громадських овацій, було вирішено делегувати до музичної школиавтора цих рядків. І причина вибору зовсім проста, адже він колись і сам мав честь бути вихованцем цього навчального закладу.

Плин років змінив музичну школу до невпізнанності: автор був надзвичайно вражений, наскільки там усе виблискувало красою та новизною. Однак після перших слів у спілкуванні із директором Ларисою Шаповаловою ваш покірний слуга, шановні читачі, переконався: єдиним, що роками не змінюється у школі, залишилася самовіддача викладачів та працелюбність учнів, які у поєднанні дають неймовірно високі результати!

Лариса Михайлівна та її заступник Алла Леонідівна Мельник зустріли колишнього випускника тепло та привітно. Згадавши минуле та обмінявшись новинами про цікаві події, які сталися у кожного за довгий час (а автор, як мінімум, вже мав честь навчати і дітей своїх колишніх учителів – чудових дівчаток Світлану та Юлію), ми перейшли до справи. Як розповіла Лариса Шаповалова, усе розпочалося 4 листопада. «Упродовж доби на вулиці Леонтовича не було спокою, – із посмішкою зізнається директор. –На хореографічний конкурс до Києва ми проводжали учнів о 5-й годині ранку, а зустрічали вже після 1-ї ночі. Та не встигли двері музичної школи зачинитися, як о 7-й ранку вчителі та учні вже вирушили до Вінниці на конкурс духової музики.Обидва конкурси, які проводилися цього дня, співпали із великим православним святом на честь Казанської ікони Божої Матері. І це відчувалося. Сама пресвята Богородиця допомагала нашим діткам».

З 4 по 6 листопада 2016 р. у м. Вінниці, в Музичній школі №1 проходив III Міжнароднийфестиваль саксофонної музики ім. Адольфа Сакса. В рамках цього фестивалю вперше було проведено Всеукраїнський конкурс духової музики, на якому Барську музичну школу представили: учень VI класу Гуляк Дмитро – кларнет (викладач Микола Шаравара) та учень V класу Редванський Андрій – туба (викладач Володимир Редванський). Концертмейстером під час виступів учнів-барчан була викладач Лілія Кібітлевська. «Її досвід та професіоналізм значно посприяли результату», – зазначає Лариса Шаповалова. Несподіванкою для учасників з Бару стало те,що конкурс виявився всеукраїнським і діти були із музичних спеціалізованих шкіл (свого роду музичний інтернат, де основною є саме музична освіта, там навчаються вибрані діти, кращі з кращих) та музучилищ зі всієї країни.

В номінації «дерев’яні духові» перед Дмитром Гуляком грали учні Київської та Харківської музичних спецшкіл (серед яких 13-річний японець Кента Ігараші, який вже об’їздив із концертами півсвіту та встиг побувати і в Барі!).Боротьба виявилася дуже складною та напруженою. Серед виступів такого рівня потрібно було показати високумайстерність володіння інструментом. І барчанам це вдалося!

В номінації «мідні духові»брали участь діти із Дніпропетровська, Києва, Харкова, Одеси, Вінниці. Запідсумками голосування членів журі Редванський Андрій у своїй категорії став лауреатом IIпремії, був нагороджений дипломом та грошовою винагородою. А для Володимира Вікторовича, викладача Андрія, ця перемога є подвійною, адже він є братом свого учня. Ось так іноді буває у житті! Залишається лише побажати такому творчому братському тандему викладача та вихованця успіхів, підкорення нових музичних висот та подальших перемог!

окремо варто зазначити, що після виступу Андріячлени журі були враженіне лише виконавцем, а й його інструментом. Скажемо прямо: викладачі та учні, які були на конкурсі, дивилися на тубу барчанина із заздрістю. А на другий день конкурсу Андрія Редванського та його наставника запросив на свій майстер-клас із гри на тубі викладач Київської музичної академії ім. Петра Чайковського Олексій Лі. Під час майстер-класу пан Лі відзначив правильну постановку губного і дихального апарату Андрія, високо оцінив рівень підготовки учня до конкурсу його викладачем Володимиром Вікторовичем, а також низько вклонився нашій музичній школі за ту базу духових інструментів, яку вона має. Закупити нові інструменти школі дало можливість бюджетне фінансування. І, як бачимо, результат не змусив себе довго чекати! Олексій Лі сам не втримався від спокуси зіграти на нашому інструменті та по-секрету зізнався, що залюбки і собі хотів би мати таку тубу. 

Як розповідає директор Лариса Михайлівна, Барській дитячій музичній школі значну підтримку надає районна та міська влада. Зокрема, на відділенні духових інструментів навчання безкоштовне саме завдяки фінансовій підтримці райради і райдержадміністрації. І Директор має надію, що у цьому напрямку співпраця й надалі буде продовжуватися. Трохи історії: у 90-х духова музика в нашому районі переживала занепад. І тоді учнів духового відділу Барської дитячої музичної школи звільнили від плати за навчання. І зараз, коли в інших районах з духовими інструментами займаються по 3-5 учнів (а в деяких закладах і взагалі відсутні духові відділи), у нашій музшколі по цьому класу займається станом на теперішній навчальний рікрік 44 дитини! Окрім того, окрасою закладу є і потужний духовий оркестр, який постійно виступає на всіх міських та районних заходах (керівник Павло Якубчик).

Враження від конкурсу духової музики залишилися неперевершеними! Фестиваль пройшов на дуже високому рівні, якого барчани не очікували. Прикметно, що серед членів журі не було нікого із Вінницької області, а лише провідні педагоги Київської, Одеської, Львівської та Харківської музичних академій. Головою журі був Алан Крепен, професор класу саксофона Королівської консерваторії Брюсселя, головний диригент Королівського Симфонічногооркестру Повітряних Сил Бельгії. Також сюрпризом стало, що виступи не обговорювалися. Судді сиділи кожен окремо та одразу передавали бали конкурсантів лічильній комісії. Конкурс проходив абсолютно прозоро і демократично, на справжньому європейському рівні. Після закінчення виступів кожної з груп інструментів одразу вивішували результат.

«Ми дізналися про цей фестиваль у серпні, – розповідають наставники конкурсантів Володимир Редванський та Микола Шаравара. – Частину програми учні вже виконували на попередніх конкурсах, частину зробили за 2 місяці (хоч домогтися таких результатів за такий короткий термін майже нереально – коментує нашу розмову Лариса Шаповалова)». Гуляк Дмитро хоч і не зайняв призового місця на всеукраїнському конкурсі у Вінниці (як ми вже зазначали, конкурентами були діти-професіонали, що гастролюють країнами Європи), та Дмитро уже маєцього року у своїй скарбничці перемогу у щорічному конкурсі «Подільська весна» при Вінницькому музичному училищі ім. Миколи Леонтовича.

Взагалі, 2016 рік для музичної школи був рясним на перемоги: барчани здобули призові місця на конкурсі «Подільська весна» у грі на різних інструментах, ІІ місце на Всеукраїнському конкурсі гітаристів (м. Вінниця), ІІ місце на Всеукраїнському конкурсі ім. Гната Танцюри. Під час гала-концерту, який відбувався у Вінницькому музучилищі та де були представлені кращі музичні колективи області, Барська музшкола виступила із трьома номерами.

Окрім гравців на музичних інструментах, рідну школу та увесь Барський край прославляють танцюристи. Того ж дня, що і переможці-духовики, барчани у Києві взяли участь уХІ Міжнародному благодійному фестивалі-конкурсі «Барвиста осінь» в рамках проекту «Квітуча Україна» (був проведений за сприяння Міністерства культури України).

Учасники до столиці нашої держави з’їхалися з Німеччини (виконавці тірольського танцю), Грузії (хореографічний колектив «Кавказ»), а також з різних областей України: Дніпропетровської, Кіровоградської, Одеської, Київської, Полтавської, Чернівецької, Тернопільської, Вінницької та інших.Цей конкурс був не лише танцювальним. Також там змагалися діти у вокально-інструментальному жанрі та театральному мистецтві.Очолила журі народна артистка України Інеса Братущик, а хореографію оцінювала Анастасія Журавльова, викладач Київського національного університету культури та мистецтв. Учасники віком від 5 до 20 років змагалися у різних номінаціях: народний і класичний танець, естрадний танець, народно-стилізований танець. Зразковий хореографічний колектив «Перлинки» Барської дитячої музичної школи (керівник Ірина Шкамбарна) виступав у двох вікових категоріях (6-9 і 10-14 років). У номінації «народно-стилізований танець» із хореографічною композицією «Метелиця» танцюристи з Бару здобули І премію у молодшій категорії. Старші у номінації «народний танець» із композицією «Чорні очка» вибороли ІІ премію (обидві композиції барчани мали можливість переглянути під час звітного концерту до 55-річчя музичної школи та під час святкувань Днів міста Бара у вересні). У хореографічному колективі «Перлинки» Барської музшколи близько 100 учасників. З них у конкурсі брало участь 40. А всього у Міжнародному фестивалі «Барвиста осінь» на сцені виступили близько 1000 учасників. «Запрошення на конкурс прийшло у перших числах жовтня, – каже керівник барського танцювального колективу Ірина Шкамбарна. – Не можна сказати, що учні готувалися конкретно до цього конкурсу. У музичній школі йде постійний системний навчальний процес, учні часто їздять на різні фестивалі та займають там призові місця. Тому перемоги – це результат клопіткої щоденної праці учителів та вихованців школи. Нашим виступом ми дуже задоволені, особливо раділи батьки». Переможців-барчан було нагороджено дипломами, пам’ятними кубками та подарунковими сертифікатами.  А коли автобус о 1-й годині ночі повертався до Бару, біля музшколи його зустрічали аплодисментами та криками «браво».

Як зазначила Ірина Шкамбарна, для танцюристів це також не перша перемога у 2016 році. 23 квітня хореографічний колектив нашої музичної школизавоював 2 перших місця та 2 других у різних номінаціях на Всеукраїнському фестивалі-конкурсі «Фантастичні мрії» в рамках Київського проекту «Тріумф-фест».  А з 19 по 20 листопада колектив «Перлинки» взяв участь у Всеукраїнському дитячо-молодіжному фестивалі-конкурсі мистецтв «Перлина Кам’янця», що проходив у м.Кам’янці-Подільському. Географія учасників конкурсу охопила 19 областей України. На цей мистецький форум завітали майже 1600 юних обдарувань з 36 міст, зокрема і з Бара. Колектив Барської дитячої музичної школи взяв активну участь у виступах в жанрі хореографіїта зайняв призові II та III місця.Оцінювали всі виступи професійні судді – відомий український хореограф Влад Яма, народний артист України Віктор Павлік, фіналіст телешоу «Х–фактор» Олександр Кривошапко, заслужений діяч театрального мистецтва Марк Орловський.    

А, буквально під час спілкування викладачів із кореспондентом «Барчан», до Барської музичної школи надійшло запрошення на Всеукраїнський танцювальний фестиваль «Мій світ – мистецтво», що відбудеться у грудні.

«Велика вдячність батькам за сприяння та підтримку, – зазначає директор школи Лариса Шаповалова. – Батьки у нас просто золоті. Вони з великим розумінням ставляться до усіх наших поїздок (а витрати дуже часто лягають на батьківські плечі), бо дбають про всебічний розвиток своїх дітей.Також я пишаюся, що маю такий гарний вчительський колектив. З кожним роком наші досягнення зростають, викладачі енергійні та, головне, професійні. У педагогічному колективі панує гармонія. Багато молоді серед вчителів, їхній ентузіазм та нове сучасне бачення доповнюють колеги-професіонали зі стажем, у яких багато чому є повчитися. Кожен викладач робить свій неоціненний внесок у навчальний процес і без будь-кого з моїх колег я не уявляю існування нашої школи».

У свою чергу,  учні, вчителі та батьки вдячні Ларисі Михайлівні за чуйне керівництво, вболівання за майбутнє власного закладу та вірність рідній музичній школі усім серцем.

Між іншим, цьогоріч Барська дитяча музична школа відсвяткувала свій 55-річний ювілей! Приємним подарунком до цієї знаменної дати став новий асфальт біля музичної школи. Ця проблема не вирішувалася роками, тому педколектив надзвичайно вдячний усьому депутатському корпусу міськради за сприяння.

У приємному та невимушеному спілкуванні непомітно минуло більше двох годин, кореспондентові був час виконувати наступні редакційні завдання (для яких немає виключень як у позаробочий час, так і у вихідні). Повертаючись із рідної музичної школи вже увечері, автор цих рядків пригадав своє школярське дитинство. І, поруч з приємними моментами, незмінним залишилось питання відсутності ліхтарів. Музична школа працює у другій половині дня, діти після відвідин декількох занять на день повертаються додому вже затемна (особливо, якщо надворі зима). Тому питання з освітленням вулиці Леонтовича все ще залишається актуальним та відкритим. Маємо надію, що ситуація зміниться і музична школа скоро отримає ще й такий подарунок для учнів та вчителів.

Газета «Барчани» приєднується до привітань Барській дитячій музичній школі та висловлює глибоку вдячність директорові Ларисі Михайлівні Шаповаловій і усьому педагогічному колективу за працю до самозречення, аби майбутнє міста та держави – наша юнь розвивалася та прославляла рідний Бар. Нехай зорепад талантів над вашою школою не вщухає, а лише примножує перемоги та здобутки! А ми будемо ними пишатися!

Роман ГРИГОР’ЄВ

 

 

 

 

 <<<