КУЛЬТУРА ТА МИСТЕЦТВО
ФЛЕШМОБ ВІД ВІННИЦЬКОГО СВЯЩЕНИКА ДО 100-РІЧЧЯ «ЩЕДРИКА»

ФЛЕШМОБ ВІД ВІННИЦЬКОГО СВЯЩЕНИКА ДО 100-РІЧЧЯ «ЩЕДРИКА» ОБ’ЄДНАВ 150 КОЛЕКТИВІВ ІЗ 9 КРАЇН СВІТУ.

Найпопулярніша з українських пісень у світі існує в більш як тисячі варіаціях, автор цієї геніальної обробки працював над своїм витвором майже усе життя та зупинився аж на п’ятому варіанті. Все це про головну щедрівку України – пісню «Щедрик» та її автора – композитора Миколу Леонтовича.

У 2016 році геніальна обробка народної пісні, яка стала всесвітньовідомою під назвою «Carol of the Bells» («Колядка дзвоників»), відсвяткувала своє сторіччя: у 1916 році цей твір вперше виконав хор Київського університету св. Володимира (нині – КНУ ім. Т. Шевченка).

До цієї визначної культурної дати в інтернеті було започатковано флешмоб, учасники якого мали записати на відео власне виконання «Щедрика», викласти його у мережу та кинути виклик ще як мінімум трьом колективам. За період проведення акції до неї долучилися майже 150 колективів із різних країн світу. Започаткував флешмоб вінничанин зі старовинної династії подільських священиків.  Ієрей Назарій Давидовський – клірик Вознесенського храму м. Вінниці, викладач кафедри теорії та методики музичного виховання Вінницького гуманітарно-педагогічного коледжу (ВГПК), художній керівник народної жіночої хорової капели ВГПК «Соломія». Газета «Барчани» вирішила поспілкуватися із ініціатором проведення акції отцем Назарієм.

– Христос роджається! Отче Назарію, Ви – і священик, і педагог, і музикант, та ще й науковець-історик, керівник історичного відділу єпархії та автор численних розвідок про минуле Православної Церкви на Вінниччині. Одразу виникає питання: як Вам вдається це все поєднувати?

– Славімо Його! Якось так і виходить, з Божою поміччю. В будні я на роботі, а у вихідні – на богослужінні. На даному етапі я звершую служіння другим священиком на невеличкій парафії. Тому у мене поки що немає таких великих адміністративних зобов'язань, вільний час можу присвятити музиці та викладацькій діяльності. На моє переконання, священик – така ж сама людина, як і всі інші. Він фактично обраний від народу, щоб звершувати богослужіння, але це не означає, що він повинен дистанціюватись від інших моментів життя. Скажу більше: священик має бути його активним учасником.

– Коли стартував флешмоб та як виникла ідея його проведення?

– Чесно кажучи, ідея самого флешмобу виникла спонтанно, але, разом з тим, вона давно «визрівала» і чекала свого часу. На початку листопада ми з моїм жіночим хором «Соломія» Вінницького гуманітарно-педагогічного коледжу відвідали нещодавно оновлений музей М.Леонтовича, що у селі Марківка Теплицького району. Нас дуже вразив високий культурно-естетичний рівень, на якому було здійснено його реконструкцію. В експозиції музею використовуються мультимедійні екрани, на яких транслюються різні твори Миколи Дмитровича. Місцевий екскурсовод нам продемонструвала різні варіанти «Щедрика», які вони зібрали у своїй колекції. Саме тоді я подумав про те, а чому б не зробити якусь цікаву ініціативу і присвятити її 100-річчю від дня першого публічного виконання всесвітньовідомої обробки «Щедрика», яке святкувалося у 2016 році. Я вирішив записати з хором відео власного виконання цього твору і кинути виклик різним мистецьким колективам.

– Кого першими запросили до участі?

– Ми вирішив запросити в першу чергу наших друзів із камерного хору «Київ», камерний хор «Пектораль», хор Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Леонтовича, бакалаврський хор нашого коледжу, вокальний секстет «Mansound», гурт «Маестро Лінкольн» та народного артиста України Павла Зіброва.

– Чи організовував ваш колектив подібні заходи раніше?

– Незважаючи на свою більше як 30-літню історію, наш хор «Соломія» на даний момент переживає процес свого другого народження і становлення.  За три роки відтоді, як я взяв хор під своє керівництво, мені довелось докорінно змінити репертуарну та ідейну політику хору. А даний флешмоб став іще одним із тих моментів, які мають консолідувати колектив та надихнути виконавців до нових проектів.

– Хто приєднався до флешмобу? Скільки колективів відгукнулися?

– Станом на сьогоднішній день ми маємо близько 150 відео від учасників флешмобу.

– Які виступи можете назвати найяскравішими, найоригінальнішими?

– Особисто мені дуже сподобався хор «Київ», часто переслуховую виконання «Щедрика» у джазовому стилі від Андрія Бондаренко. Цікавим є те, що впродовж нашого флешмобу люди не лише співали або грали цей твір, але й навіть танцювали (до прикладу – київський ансамбль «Флік-Фляк»). Приємно було почути цю обробку на карильйоні Спасо-Преображенського собору м. Києва. Також був здивований, коли громадські діячі записали варіант обробки мовою жестів і долучили до нашого флешмобу.

– Флешмоб перетнув кордони України та вийшов на міжнародний рівень. Учасники з яких країн приєдналися?

– На сьогодні до нас долучились: Польща, Іспанія, Литва, Фінляндія, Росія, Німеччина, Канада та Франція.

– Участь у флешмобі беруть лише хорові колективи чи також і сольні виконавці?

– Як хори, так і окремі виконавці теж. Сама мета була показати «Щедрик»  у виконанні різним складом виконавців.

– Як довго триватиме флешмоб?

– Офіційно він триватиме до 15 лютого. Саме в цей день в Україні завершується коляда. Усі зібрані відео у рамках флешмобу ми передамо до музею М. Леонтовича, що у с. Марківка.

– Що потрібно зробити для участі у флешмобі?

– Взяти участь  у нашій акції просто: потрібно записати на відео власне виконання «Щедрика» (хорове або індивідуальне); розмістити запис з хештегом #Щедрик100challenge на каналі YouTube і в соціальних мережах; кинути виклик, як мінімум, трьом колективам або виконавцям.

– Які ще заходи до ювілею «Щедрика» плануються у Вінниці?

– На жаль, ювілейний 2016 рік для «Щедрика» вже закінчився, але цього річ ми з вами святкуватимемо 140-річчя від дня народження М. Леонтовича. Зараз ми працюємо над одним цікавим проектом, щоб донести до суспільства радість цього ювілею. Якщо дасть Бог, то згодом про нього ви зможете дізнатися.

– Які у Вашого колективу плани на майбутнє?

– Їх дуже багато і хочеться просити у Бога лише здоров’я та витривалості для втілення задуманого у життя. Наприкінці минулого року ми з хором «Соломія» здійснили всеукраїнську прем’єру твору оксфордського композитора Боба Чілкота «Nidaros Jazz Mass». Ноти цього твору довелось діставати із самого Оксфорду, і я завдячую Генріху Грохольському, нащадку видатного подільського роду, який нині мешкає у Варшаві, за те, що він допоміг отримати ці ноти. Зараз ми плануємо активізувати концертну діяльність хору. Окрім того, я започаткував громадську ініціативу «Культурний центр Петра Могили». У рамках проекту ми будемо займатися просвітницькою діяльністю та популяризацією сакрального надбання Вінниччини.

– Отче Назарію, дякуємо Вам за таку чудову ініціативу! Нехай Господь допомагає Вам і вашому колективу у подальших сміливих проектах, які будуть популяризувати українську культуру та духовність.

– Також у рамках святкування 100-річчя «Щедрика» у період новорічно-різдвяних свят годинник Вінницької вежі грає різні варіації цієї народної пісні. А у Різдвяну ніч мелодію «Щедрика» виконали дзвони головного православного храму Вінниці – Спасо-Преображенського кафедрального собору.

ІЄРЕЙ НАЗАРІЙ ДАВИДОВСЬКИЙ

НАЗАРІЙ ДАВИДОВСЬКИЙ З КОЛЕКТИВОМ ХОРУ 'СОЛОМІЯ'

 

Роман ГРИГОР’ЄВ                                                         

 <<<