СУСПІЛЬСТВО
ЧИ БУТИ ЕКО-ЕТНО ПАРКУ «ОСОВИ» В ГАЙОВОМУ?

Земля – це наша планета, це живильний ґрунт для рослин, місце для розміщення будівель, територія, Батьківщина, одвічна проблема власності, яка підтягує заздрість, ворожнечу, війни…

Сьогодні важкі та визначальні часи для землі в Україні – процес об’єднання громад та можливість продавати свою частку землі. Він у нас затяжний та болючий, бо в кожного українського господаря генетично закладено  «ти господар і пан, якщо маєш землю». І не важливо чи це вигідно тобі і твоїй родині, чи знаєш ти як ефективно використати земельний наділ, головне – мати землю,  бажано «дармову». Сумно бачити, як люди витрачають час, сили, нерви на те, що не приносить їм добробуту. Замість об’єднати свої вміння, досвід, можливості, щоб мати можливість для власного інтересу, часто включається заздрісне  «сам не гам і другому не дам», а потім треба обов’язково знайти, хто винуватий у подальших злиднях.

Ми живемо у селі Гайове з 2007 року. Це в п’яти  кілометрах на північний захід від Бару. Згідно перспективного плану об’єднання громад – село буде належати до Барської територіальної громади. Чимало людей нашої громади працюють у місті, або продають свою продукцію з особистого селянського господарства на ринку. Частіше це «молочка».  Тому питання пасовиська завжди було і є найважливішим.

Ми не маємо власної живої корови, хоча маємо потребу у молочній продукції, бо займаємося наданням послуг сільського зеленого туризму. Зате ми купуємо у сусідів. Ми зацікавлені, щоб були натуральні домашні продукти. Зацікавлені, щоб всередині громади працювала кластерна модель співпраці послуг та натурального домашнього виробництва. Ми формуємо та апробовуємо таку модель через пізнавально-відпочинкову програму «Цікаве село Гайове» у якій вже задіяні сім сімей із села. Кожен має свій інтерес в якісній послузі та подальшому розвитку, бо це сприяє, поки що, додатковому заробітку, але ми працюємо над тим, щоб це було на постійній основі. За п’ять  років впровадження програми маємо позитивну динаміку замовлень. Завдяки нам село Гайове стає відомим та популярним у Вінницькій області, що є важливим для його подальшого розвитку.

Як і у Європі скоро у нас почне працювати закон, який заборонятиме продавати на ринку домашню молочну продукцію та м'ясо домашніх тварин та птиці. Багато одноосібних господарів постануть перед вибором: чи варто лише для себе тримати домашніх тварин. Громаді не вигідно буде мати землі, які відведені під пасовиська, за які громада не отримує податку. Звичайно, хто зможе - почне процедуру приватизації землі. Пасовисько межує з нашою садибою. Ми би дуже хотіли збільшити територію для отримання можливості розширити послуги сільського зеленого туризму. Але розуміємо, що нам «приїжджим» такої честі не бачити. Але трохи далі є крутий схил (колись там був кар’єр по добуванню глини), тепер він в заростях глоду, диких черешень і є кілька дуже старих лип, на дні схилу болотяниста місцина, де виходять підґрунтові води, особливо після дощу. Називається ця місцина Дубина (може колись там були дуби, які повирізали), а раніше те місце називалося Осови (через велику кількість сов). Займає та місцина 4,6 гектари. Ми хочемо і можемо зробити там еко-етно парк. Ми маємо бачення, як облаштувати його без порушень теперішньої екосистеми. Схил має бути укріплений рослинністю, щоб пагорб на якому знаходиться окраїна села, і наша хата також, «не  поїхали» донизу. Володіємо досвідом та знаннями, які збирали впродовж двадцяти років як в Україні, так і закордоном. Маємо діючу модель, з допомогою якої ми показали, що навіть маленьке звичайне, без історичних та визначних природних об’єктів село, може бути цікавим та популярним для туристів.

За допомогою діючого парку ми зможемо привабити набагато більше туристів, що сприятиме місцевому розвитку мікробізнесу з надання послуг туристам: харчування, проживання, майстер-класів, продажу натуральних продуктів особистого селянського господарства, домашніх музеїв та майстерень, виробів місцевих ремісників, сувенірної продукція, організації тренінгів та демонстраційних семінарів.

Свої бачення та пропозицію ми подали на розгляд Гаївської сільської ради. Сесія відбулася. Депутати були не готовими приймати таке рішення без участі громади. Замість запитань про вигоду для громади, нам більше докоряли, що як ми приватизуємо дану ділянку, то загородимо її і нікого не пустимо туди безоплатно! І де люди будуть пасти худобу?

Громадські слухання призначили на день Петра-Павла, який, до речі, співпадає з днем села Гайове (12 липня). Маємо надію, що гаївчани, а особливо депутати все-таки більше подумають про переваги нашого бажання та можливостей створити еко-етно парк «Осови». Довіривши нам часточку землі громади, нам нададуть можливість зберегти красу подільської природи, створити місцевий зоопарк для поранених диких звірів та птахів, майстерні для різноманітних майстер-класів, майданчики для розваг, які сприятимуть фізичному розвитку дітей та дорослих, ринок для місцевих майстрів та сувенірної продукції. А ще маємо надію на плідну співпрацю замість заздрощів та злорадства. Земля нам дана для спільного життя та спільного розвитку.

Господиня гостинної садиби «Подільська родина» Оксана БАС

На фото карта села Гайове

 <<<