Карта інвестиційної привабливості
Ми в соцiальних мережах
Погода в місті
При зверненні до міської ради, чи було вирішено Ваше питання?
Так
Ні
Проголосувало: 57
Новини
АКТУАЛЬНЕ ІНТЕРВ'Ю З ЗАСТУПНИКОМ МІСЬКОГО ГОЛОВИ З ЕКОНОМІЧНИХ ТА ГУМАНІТАРНИХ ПИТАНЬ, ІНСПЕКТОРОМ З ПРАЦІ ТАМАРОЮ КУШНІР

Ми вже повідомляли читачам  сайту міськради про розпорядження КМУ від 05 вересня 2018 р. № 649-р  «Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення». Ви проводите моніторинг стану дотримання законодавства про працю юридичними та фізичними особами-підприємцями. Які характерні помилки чи порушення зустрічаються  найчастіше?

Мушу сказати, що масштаби порушень вражаючі.  «Стажуюсь, проходив повз або «я не я і хата не моя», -  такі пояснення доводиться чути часто на торгових точках чи місцях надання різних послуг (ремонт та мийка машин, оцінка вартості нерухомості, салони краси та ін.). Ні тобі елементарного куточка споживача, ні тобі адміністратора – всі тікають, ховаються. Відсутність державної реєстрації при зайнятті підприємництвом стало нормою в нашому місті. А це є не що інше, як умисне ухилення від сплати податків та інших обов'язкових платежів, встановлених законодавством України, згідно якого будь-який дохід, отриманий в результаті діяльності, обкладається податком. Це  неповага та обман своєї громади: дітей в школах і садочках, літніх людей, які потребують стороннього догляду та інших послуг, зрештою самих себе щодо благоустрою вулиць, на яких проживають та ін.  Ми не раз обговорювали питання, що саме податок на доходи фізичних осіб (60% ПДФО) та єдиний податок, який сплачують ФОПи, надходять в бюджет громади, за рахунок якого утримуються садочки і школи, проводяться роботи по благоустрою вулиць та ін. 

Це якщо займаються підприємницькою діяльністю нелегально, а ті що легалізувались, навіть оформили найманих працівників, мають порушення?

Склалось враження (можливо тому, що я йду з роз’ясненнями на  об’єкти, по яких маю інформацію, про певні порушення норм законодавства з праці),  що роботодавці спеціально вишукують способи оформлення працівників, щоб знову ж ухилитися від сплати належних податків і саме в бюджет своєї громади: то оформляють на  0,5 ставки при повній зайнятості найманого працівника, то укладають сумнівні договори цивільно-правового характеру (ЦПХ).

Чому сумнівні?

За цивільно-правовим договором відносини регламентуються не  трудовим законодавством, а виключно цивільним. Тобто дві рівноправних сторони домовляються про:

  • виконання робіт або надання послуг, із зазначенням їх вичерпного переліку в договорі (факт виконання обов'язково оформляють актом виконаних робіт/наданих послуг);
  • конкретні строки виконання робіт/надання послуг або кожного окремого їх етапу;
  • конкретну вартість виконання робіт, надання послуг.

  Виконавець за договором ЦПХ отримує оплату не за процес праці, а за результат. Він не підпорядковується керівнику суб’єкта господарювання, правилам трудового розпорядку і не претендує на соціальні гарантії. Кожна зі сторін у будь-який момент може розірвати договір.

   І що виявляється на місці?  Фізична особа працює в продуктовому магазині за договором ЦПХ,  здійснює обслуговування покупців та виконує інші обов’язки продавця в часи роботи магазину, що можливо лише в межах трудових відносин, тобто на умовах трудового договору.  В договорі ЦПХ з цією особою предметом договору є «надання послуг різного характеру»,  без уточнення, які саме послуги мають бути надані для виконання умов договору, жодного слова про вартість надання послуг та строки виконання робіт. Договір не підписаний жодною з сторін, актів виконаних робіт немає. Більше того по звітах такий працівник отримує 200-600 грн. на місяць?!

   Нагадаю, що  за підміну трудових відносин цивільними, а саме – використання праці працівника без укладання з ним трудового договору, передбачено штраф у сумі 111690 грн.  Навіть якщо ви помилилися у виборі договору і ваші дії не були умисними, відповідальності не уникнути.

У чому виграє роботодавець уклавши  договір цивільно-правового характеру замість трудового договору?

Виграш дуже сумнівний, Це порушення законодавства про працю, відповідальність за яке не забариться. Не варто сподіватися, що про ЦПД, укладений замість трудового договору, ніхто й ніколи не дізнається. Саме в рамках виконання згаданого на початку розмови розпорядження № 649–р Пенсійний фонд надає інформацію про роботодавців, у яких є працівники, які понад рік виконують роботи/надають послуги за ЦПД та у яких 30 і більше відсотків працівників працюють на умовах ЦПД.  Така інформація вже надходила в міську раду і окремі юридичні та фізичні особи-підприємці це вже відчули на собі. З ними проведено відповідні заходи, на сьогодні всі ці роботодавці уклали трудові договори з найманими працівниками.

Перехід на цивільно-правові договори не звільняє від сплати податків і зборів, виплати за ЦПД обкладаються тими самими податками і зборами, що і по оплаті за трудовим договором, але трудовий договір передбачає дотримання державних  мінімальних гарантій в оплаті праці -  мінімальної  зарплати  3723 грн.

Недобросовісні підприємці використовують договори ЦПХ для зменшення бази оподаткування. При оподаткуванні винагороди за ЦПД базою оподаткування ПДФО (18 %) є нарахована винагорода – 200-600 грн., а не зарплата за трудовим договором, яка не може бути нижчою за мінімальну. 

Що наостанок порадите  сторонам трудового процесу аби уникнути помилок в оформленні трудових відносин?

Правило, якого потрібно дотримуватися беззаперечно, - за жодних умов не підміняти трудовий договір договором підряду або надання послуг, які б мотиви вами не керували. Імовірність того, що підміну виявлять дуже висока. Крім уповноважених служб, які відслідковують діяльність суб’єктів  господарювання, найманий працівник має право звернутися до суду із позовом про визнання відносин трудовими. Суд може зобов’язати підприємство не лише оформити трудові відносини з працівником, а й компенсувати йому заробітну плату за весь період роботи без трудового договору.

А працівникам хочу нагадати: весь прибуток, який ви тепер приносите своєму власнику-підприємцю працюючи нелегально додає лише йому бонусів. Вам це до трудового стажу не  зарахується. Саме з  питань порушення прав щодо оформлення вашої праці можете звернутися  на Урядову «гарячу лінію» за номером  1545 (працює цілодобово, дзвінки безкоштовні).

Прес-служба Барської міської ради

 <<<