Карта інвестиційної привабливості
Ми в соцiальних мережах
Погода в місті
При зверненні до міської ради, чи було вирішено Ваше питання?
Так
Ні
Проголосувало: 60
Новини
У РАМКАХ ПРОЕКТУ «ВІДРОДЖЕННЯ БАРСЬКОЇ КЕРАМІКИ» БУЛО ПРОВЕДЕНО ЕКСПЕДИЦІЮ МУЗЕЯМИ УКРАЇНИ

Проект «Відродження традицій Барської кераміки» реалізується завдяки гранту, який міська влада отримала від Українського культурного фонду. Підчас його впровадження вже було проведено: мистецький гончарний пленер (у рамках міжнародного фестивалю-ярмарку «Apple Bar»), науково-практичний семінар, в якому взяли участь заступник директора та методисти Вінницького ОЦНТ, майстри-гончарі Вінниччини, працівники музеїв, науковці, учителі шкіл та викладачі вишів, громадські активісти та барчани, що небайдужі до своєї спадщини, а також проведено декілька майстер-класів на базі місцевих шкіл та педагогічного коледжу.

«Барська кераміка - бренд, який відомий ще із 17 століття. Наша мета - його відродити, «реанімувати» так би мовити та адаптувати до нових умов. І семінар якраз і має на мені окреслити вектори цього відродження. Окрім, власне, налагодження у майбутньому виробництва Барської кераміки, планується створення у школах навчальних гуртків, випуск друкованої продукції та навіть дитячих розмальовок із Барською керамікою, використання її візерунків в одязі та ще багато іншого. На жаль, живих носіїв культури Барської кераміки не залишилося. Але нам у справі відродження цього промислу допомагають методисти обласного центру народної творчості Володимир Титаренко і Михайло Діденко, майстри-гончарі Вікторія Ніколаєва, Людмила Філінська, Оксана Ропотілова, Сергій та Світлана Погонці, викладач і журналіст Тетяна Січко, кандидат мистецтвознавства Антоніна Сторожук, доцент, кандидат історичних наук Олексій Бакалець, фотограф, журналіст і краєзнавець Євген Меснянкін, колекціонер Андрій Одиноких, громадський активіст Ігор Козак та багато інших», - зазначив міський голова Артур Цицюрський.

Минулого тижня команда проекту (до складу якої увійшли гончарі, науковці, мистецтвознавці, представники культури та працівники апарату Барської міської ради) відвідали музеї гончарства України: м. Вінниця (Вінницький обласний художній музей, Вінницький обласний краєзнавчий музей); м. Вишгород Київської області (Вишгородський історико-культурний заповідник, музей гончарства); м. Київ (Національний музей архітектури і побуту в с. Пирогів, Національний музей історії України, Національний музей українського народного декоративного мистецтва, Український центр народної культури «Музей Івана Гончара»); смт. Опішня Полтавської області (Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному).

«Ініціатор проекту «Відродження традицій Барської кераміки» Барська міська рада, проект реалізується за підтримки Українського культурного фонду. Ми дуже вдячні фонду за надану можливість популяризувати культурну спадщину нашого краю! Невипадково навіть у назві проекту ми зазначаємо «відродження». Не збереження, а саме відродження, тобто надання «нового життя» нашому старовинному народному промислу! Адже мало просто зафіксувати той стан справ, який зараз ми маємо не лише конкретно з Барською керамікою, а й в загальному із культурною спадщиною (матеріальною і нематеріальною). Недостатньо просто сфотографувати чи описати ті залишки, які дійшли від предків до наших часів. Щоб наше вікове надбання було життєздатним – його треба відроджувати і розвивати, надавати нового бачення, переосмислювати спадщину. І ми сміливо йдемо цим шляхом, зокрема і за підтримки Українського Культурного Фонду. За майже 3 місяці реалізації проекту ми відкрили для себе по-новому Барську кераміку! Бо, чесно кажучи, барчани занадто мало знають про цю частину своєї культури, в той час коли наші поливані білі миски, горщики, «баньки» та унікальні іграшки знає весь світ! Ними пишаються музеї України, вони зберігаються в колекціях та музейних зібраннях Берліну, Санкт-Петербургу та інших європейських міст. В рамках реалізації проекту ми здійснили дослідницькі візити до музеїв гончарства, де зберігаються зразки нашої кераміки. І в кожному з них про неї говорили із захопленням, як про помітне та знакове явище для українського гончарства! Що й казати, коли навіть директорка одного із національних музеїв Києва при розмові зазначила: «Барська кераміка? Звісно, знаю! Навіть у моєму приватному зібранні є три барських миски, я обов’язково зроблю для вас фото», - розповів спеціаліст з питань культури та туризму Барської міської ради та один з реалізаторів проекту по відродженню кераміки Роман Григор’єв.

Цією ж командою спеціалістів було проведено науково-дослідницьку експедицію Барським районом, у ході якої було віднайдено зразки Барської кераміки. Зокрема, цікаві вироби були зафіксовані у селах Гулі та Лісове.

«На жаль, барчани та жителі району далеко не завжди є свідомими та відповідальними у ставленні до культурної спадщини. Через це багато унікальних зразків Барської кераміки було просто знищено, викинуто на смітник чи продано. Однак все ж ми змогли віднайти у людей деякі зразки виробів. А ще найближчим часом буде випущений фотоальбом «Барська кераміка», у якому за підсумками проекту будуть вміщені найкращі світлини Барської кераміки із музеїв України, приватних колекцій та зібрань зроблені у рамках експедицій», - розповів один із учасників експедиції, спеціаліст з інвестиційної політики міської ради Сергій Мірчук.

Водночас на цьому команда проекту не планує зупинятися. Зазначені заходи із відродження традицій Барської кераміки були високо оцінені на обласному рівні, зокрема директор Вінницького ОЦНТ Тетяна Цвігун зазначила під час засідання колегії управління культури і мистецтв облдержадміністрації: «Роботу Барської міської ради по популяризації їхньої славнозвісної кераміки варто ставити у приклад всій області! Якщо таких заходів буде більше – ми відродимо народні промисли на Вінниччині!». Маємо надію, що ця справа буде продовжуватися, розвиватися, і зовсім скоро Барська кераміка відродить свою заслужену славу і популярність і, можливо, буде внесена до всеукраїнського переліку нематеріальної культурної спадщини, або й до списку ЮНЕСКО, на рівні із Петриківським розписом.

Прес-служба Барської міської ради

Фото Тараса Щерби

 

 <<<