Карта інвестиційної привабливості
Ми в соцiальних мережах
Погода в місті
Новини
ЛЕГЕНДА ПОХОДЖЕННЯ НАЗВИ МІСТА БАР

Існує декілька припущень щодо виникнення назви нашого міста. Та всі вони збігаються до одного - природного походження, коли навколишнє середовище диктує поселенцям або засновникові своє обґрунтування. У нашому випадку ситуація дещо відрізняється. Статус молодої королеви Польщі Бони Сфорци, яка прийшла з чужини, з Італії, в країну з чітко визначеними суспільними традиціями, в яких власне «я» було піднято до рівня національного гонору (честь, гідність), вимагав мати на все свою точку зору, яка не дозволяла би подвійного трактування.

Останнє слово могло бути використане проти її особистості. Для цього існували реальні передумови. Вона викупила Рівське староство і вирішила побудувати місто-фортецю, визначити його назву.

Менталітет королеви Польщі не дозволяв пояснювати походження назви міста від характеру місцевості - заболоченої. Взагалі королівські родини традиційно не мешкали на болотах. Принаймні вони не акцентували увагу на цій особливості. Асоціації з брудом, топкою землею не відповідали тому, що відбувалося на світських прийомах у замках вінценосних осіб. Та й хто долатиме сотні миль, аби погостювати в сумнівних умовах? Це ускладнювало б і фінансування королем коштами із казни, а також підтримку з боку сейму.

Великий тлумачний словник сучасної української мови (Ірпінь: ВТФ «Перун», 2007. 250 ТИС. СЛІВ і словосполучень) трактує: бар - наносний підводний вал у прибережній зоні моря або в гирлі річки. Це тлумачення узгоджується з планами господині зробити за наявності відповідних природних умов неприступний острів, на якому височів би замок, гідний «земель королівського столу» (престолу).

В її ще юному серці жила ностальгія. Рідне місто Барі постійно нагадувало про себе. Відбувалося це на тлі тихого несприйняття чужинки в польському вищому світі. Бажання довести місцевій знаті свою значимість штовхало Бону Сфорцу на здійснення незвичайного проекту. Він мусив не повторювати, а відтворювати визначальність її походження і стверджувати провідну роль, якщо не на всій території королівства, то хоча б на теренах земель престолу. Ілюстрований тлумачний словник іноземних слів Л.П.Крисіна (Москва, ЕК-СМО, 2008. Понад 25 тис. слів і словосполучень) відносить слово «бари...» до грецької мови, в якій воно має значення «важкий». Отже, Бар - «важкість». Але навряд чи можна вважати очевидним перенесення королевою якихось природ-них характеристик, закладених у назві рідного міста, в назву нового поселення: це їй нічого не давало.

Найвірогідніше, в назву маєтку, фортеці, міста Бар вона привносила значення важкого горішка для ворогів великого регіону, в кінцевому осмисленні своєрідного «ключа до Східного Поділля». Саме це зміцнювало її надії набути славу берегині «земель королівського столу», підприємливої особи, яка знає, що і як треба робити. Що Бона Сфорца отримала фактично -то вже інша тема.

Території навколо міста Рів вирізнялися багатими харчовими ресурсами на землі та у воді. Про це знали завжди. Таку ж характеристику відтворювало англійське значення слова «бар»: ресторан, де відвідувачів обслуговують біля прилавка, бо навколо і під руками всього є вдосталь.

І ще: італійський Барі стоїть над водною гладдю Адріатики, так само і подільський Бар зі своїм замком піднявся над Рівською затокою. Мабуть, це й омріювала Бона, розпочинаючи грандіозне, як на той час, будівництво. Вона, піддаючись власній фантазії, сама собі будувала за мотивами щось подібне до легендарних висячих садів Вавилона. Вона робила нове, те, що не повторювало, а лише нагадувало родинне помешкання. Назва не повинна була дублювати ім'я рідного міста, мабуть, на це не просто було отримати згоду на високому рівні. Очевидно, це принизило б і менталітет високородних батьків. Назва «Бар» наближалася до мелодійності «Барі».

Наявність у проекті лише наближеності підтверджується й появою назв Бар Горішній, Бар Гірський. Гірська місцевість існує досить символічно, але імпонує ностальгії вінценосиці. Бар по¬кликаний нагадувати імените походжен¬ня особи, що і це аж ніяк не узгоджується з джерелом інформації про заболочену місцевість.

Отже, свого часу на землі Рівського староства прибула королева Бона, своїми діями сприяла виникненню тут осередку історичних подій, які згодом зацікавили видатного вченого і державного діяча М.Грушевського. Тепер вони приваблюють до себе увагу істориків, краєзнавців, туристів. Бар потрапив до переліку національних святинь України. Прийдешні покоління мешканців міста примножили його звитяги. У житті міста пульсує нова епоха.

Євген Меснянкін, краєзнавець

Світлини на конвертах автора

 <<<